Qozog‘istonning Halyk Bank banki O‘zbekistondagi Click’ning 49 foizini 176,4 million dollarga sotib oladi, Click aksiyadorlari esa 49 foizni Tenge Bank’ga 60,76 million dollarga qayta investitsiya qiladi.
• Qozog‘iston va O‘zbekiston o‘rtasida raqamli moliyaviy hamkorlikni mustahkamlanmoqda.
• 20+ million Click foydalanuvchilarining bank mahsulotlariga kirishini kengaytirish; Tenge Bankdan 70 mingta xizmat taklif oladi.
• Deal — Markaziy Osiyodagi eng yirik transchegaraviy investitsiya bo‘lib, mintaqaviy integratsiya tendensiyasini aks ettiradi.
• Halyk 49 foiz Click’ni 176,4 million dollarga, Click aksiyadorlari 49 foiz Tenge Bank’ni 60,76 million dollarga sotib olmoqda.
• Kompaniyalarning operatsion avtonomiyasi saqlab qolindi, tez orada regulyatorlar tomonidan kelishilishi kutilmoqda.
• Click milliy brend bo‘lib qoladi, 2024-yilda MiniApps, 20 milliondan ortiq foydalanuvchi, 10 million raqamli hamyon va +35 foiz daromad, +37 foiz sof foyda o‘sishi bilan SuperApp strategiyasini davom ettiradi.
• Halyk — 37,5 milliard dollarlik aktivlari bilan Markaziy Osiyoning eng yirik moliyaviy guruhi, investitsiya reytingi, LSEda GDR listingi, mijozlar bazasi Qozog‘iston va O‘zbekistonda 32 million kishini qamrab oladi.
Nima deyildi
“Jahon darajasidagi tarixiy lahza”, — deya izoh berdi Click bosh direktori Ulug‘bek Rustamov.
• Bitim — Halyk strategiyasining keyingi bosqichi: Qirg‘iziston (2024) va Tojikistondan (2022) chiqib ketgandan so‘ng — O‘zbekiston bozoriga e’tibor qaratish.
• O‘zbekiston moliya bozorini raqamlashtirish va liberallashtirish — 2025-yildagi islohotlarning asosiy yo‘nalishi, Markaziy bank, xoldinglar, mikromoliya tashkilotlari bilan faol integratsiyalashuv.

- Укрепление цифрового финансового сотрудничества между Казахстаном и Узбекистаном.
- Расширение доступа 20+ млн пользователей Click к банковским продуктам; 70 тыс сервисов получат предложения от Tenge Bank.
- Deal — крупнейшая кросс-граница инвестиция в ЦА, отражающая тренд региональной интеграции.
- Halyk покупает 49% Click за $176,4 млн, акционеры Click — 49% Tenge Bank за $60,76 млн.
- Сохранена операционная автономность компаний; ожидается скорое согласование регуляторами.
- Click останется национальным брендом, продолжит SuperApp-стратегию с MiniApps, 20 млн+ пользователей, 10 млн цифровых кошельков и ростом выручки +35%, чистой прибыли +37% в 2024 году.
- Halyk – крупнейшая фингруппа ЦА с активами $37,5 млрд, инвестиционный рейтинг, листинг GDR на LSE, клиентская база охватывает 32 млн человек в Казахстане и Узбекистане.
«Исторический момент мирового уровня», – прокомментировал Улугбек Рустамов, CEO Click.
- Сделка — следующий этап стратегии Halyk: после ухода из Кыргызстана (2024) и Таджикистана (2022) — фокус на узбекском рынке.
- Цифровизация и либерализация финансового рынка Узбекистана — ключевое направление реформ в 2025 году, оживленная интеграция с ЦБР, холдингами, микро финансовые организации.