O‘zbekiston byudjeti 2025-yil boshidan buyon soliqlar hisobiga 158,7 trillion so‘mga to‘ldirildi
2025-yilning yanvar-sentyabr oylarida O‘zbekiston davlat byudjetiga 158,7 trln so‘m soliq tushdi. Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 18 foizga ko‘pdir, deb xabar berdi Soliq qo‘mitasi va Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning qo‘shma yig‘ilishida.
EHF, onlayn-NKM, markirovka va keshbekni o‘z ichiga olgan soliq ma’muriyatchiligini raqamlashtirish iqtisodiyotning 20 foizgacha qismini soyadan olib chiqish imkonini berdi. Tovar aylanmasining o‘sishi va asosiy soliqlar bo‘yicha tushumlarning ko‘payishi byudjetning fiskal barqarorligini kuchaytiradi.
• Hududlardagi korxonalarning tovar aylanmasi — 737 trln so‘m (+42%)
• 26,8 mingta kompaniyaning aylanmasi ikki baravarga (19,9 trln so‘mgacha) oshdi.
• 24,3 mingta yangi korxona 93,4 trln. so‘mlik aylanmani ko‘rsatdi.
Asosiy soliqlar:
• Foyda solig‘i — 35,4 trln so‘m
• QQS — 32,5 trln so‘m
• JSHDS — 30,3 trln so‘m (+19%)
• Yer qa’ri solig‘i — 16 trln (+24%)
• Aksizlar — 14,4 trln (+14%)
• Davlat bojlari, yig‘imlar, jarimalar — 13,8 trln (+30%)
Boshqa soliqlar:
• Yer — 7,2 trln.
• Mol-mulk — 6 trln
• Daromaddan — 2,4 trln
• Suv resurslari va boshqalar uchun — 0,7 trln
Hududlar bo‘yicha soliq yig‘imlarining o‘rtacha o‘sishi — 27%, III chorakda — 30%. O‘sish bo‘yicha yetakchilar: Navoiy viloyati (86%), Farg‘ona (39%), Toshkent (33%), Sirdaryo (32%).
Bandlikni legallashtirish:
• 14,5 mingta korxonada xodimlar soni 255 mingtaga yetdi.
• 17,8 тыс. ранее «пустых» компаний показали 96,1 тыс. работников
Keyin nima bo‘ladi
2026-yildan boshlab har bir hisobvaraqqa tavakkalchilik darajasini (qizil yoki yashil) beruvchi EHF tavakkalchiliklarini baholash tizimi ishga tushiriladi. Maqsad — bitimlarning shaffofligini oshirish va soliq suiiste’molliklarini kamaytirish.

Бюджет Узбекистана пополнился на 158,7 трлн сумов за счёт налогов с начала 2025 года
За январь—сентябрь 2025 года в государственный бюджет Узбекистана поступило 158,7 трлн сумов налогов. Это на 18% больше, чем за аналогичный период прошлого года, сообщили на совместном совещании Налогового комитета и Департамента при Генпрокуратуре.
Цифровизация налогового администрирования, включая ЭСФ, онлайн-ККМ, маркировку и кешбэк, позволила вывести из тени до 20% экономики. Растущий товарооборот и рост поступлений по ключевым налогам усиливают фискальную устойчивость бюджета.
• Товарооборот предприятий в регионах — 737 трлн сумов (+42%)
• У 26,8 тыс. компаний оборот удвоился (до 189 трлн сумов)
• 24,3 тыс. новых предприятий показали оборот 93,4 трлн сумов
Основные налоги:
• Налог на прибыль — 35,4 трлн сумов
• НДС — 32,5 трлн сумов
• НДФЛ — 30,3 трлн сумов (+19%)
• Налог на недры — 16 трлн (+24%)
• Акцизы — 14,4 трлн (+14%)
• Госпошлины, сборы, штрафы — 13,8 трлн (+30%)
Другие налоги:
• Земельный — 7,2 трлн
• Имущество — 6 трлн
• С оборота — 2,4 трлн
• За водные ресурсы и прочие — 0,7 трлн
Средний рост налоговых сборов по регионам — 27%, в III квартале — 30%. Лидеры по росту: Навоийская область (86%), Ферганская (39%), Ташкент (33%), Сырдарьинская (32%).
Легализация занятости:
• В 14,5 тыс. предприятий штат вырос до 255 тыс. сотрудников
• 17,8 тыс. ранее «пустых» компаний показали 96,1 тыс. работников
Что дальше
С 2026 года заработает система оценки рисков ЭСФ, присваивающая каждому счёту уровень риска (красный или зелёный). Цель — повысить прозрачность сделок и сократить налоговые злоупотребления.