O‘zbekiston tadbirkorlar uchun 1600 dan ortiq talablardan voz kechmoqda
Hukumat biznesga yuklatilgan tartibga solish yukini kamaytirish uchun so‘nggi yillardagi eng yirik islohotni amalga oshirmoqda.
Vazirlar Mahkamasi tadbirkorlar uchun taxminan 1600 ta cheklov va majburiy talablarni bekor qilish to‘g‘risidagi qarorni ma’qulladi. Hujjat Lex.uz saytida e’lon qilindi.
1568 ta tovar pozisiyasi bo‘yicha muvofiqlik sertifikati bekor qilindi, yakka tartibdagi tadbirkorlar va turizm sohasi uchun qoidalar soddalashtirildi. Endilikda YTTlar tovarlarni cheklovsiz (ilgari — 5000 dollargacha) import qilishlari, sayyohlarga 30 kundan ortiq muddatga uy-joy ijaraga berishlari, mebelsozlik sohasida ishlashlari va ko‘chat yetishtirishlari mumkin bo‘ladi. Adliya vazirligining qayd etishicha, bunday ko‘lamdagi bekor qilish birinchi marta amalga oshirilmoqda.
Islohot biznesga byurokratik yukni kamaytiradi, xarajatlarni qisqartiradi va tadbirkorlik shartlarini soddalashtiradi. Ortiqcha talablarni bartaraf etish iqtisodiy faollikni rag‘batlantirishi, kichik biznes uchun imkoniyatlarni kengaytirishi va ichki bozorning raqobatbardoshligini oshirishi kerak. Tartibga solishni erkinlashtirish xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlash va investisiyalarni jalb qilish yo‘liga mos keladi.
• 1600 ga yaqin talablar, shu jumladan 1568 ta tovar pozisiyasini sertifikatlash bekor qilindi.
• YTTlar tovarlarni cheklanmagan miqdorda import qilish huquqiga ega bo‘ladi.
• Turistlarga uy-joylarni 30 kundan ortiq muddatga ijaraga berish, mebelsozlik va ko‘chatchilik faoliyatiga ruxsat berildi.
• Adliya vazirligi byurokratiyani kamaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar ustida ish olib bormoqda.
Noyabr oyi oxirida prezident Shavkat Mirziyoyev tartibga solish yukini kamaytirish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi, bu taxminan 800 ta eskirgan qoidalar va qonunlarni bekor qiladi. Davlat rahbari shuningdek, shaxsiy buyumlar uchun bojsiz import kvotalarini oshirish loyihasini ishlab chiqishni buyurdi. Ushbu yangi Vazirlar Mahkamasi qarori cheklovlarni keng ko‘lamda qayta ko‘rib chiqish va yanada qulay biznes muhitini yaratishga qaratilgan islohotning keyingi bosqichini belgilaydi.

Кабинет министров утвердил постановление, которым отменяются около 1600 ограничений и обязательных требований для предпринимателей. Документ опубликован на Lex.uz.
Отменена сертификация соответствия по 1568 товарным позициям, упрощены правила для индивидуальных предпринимателей и туристической сферы. ИП теперь смогут импортировать товары без лимита (ранее — до $5000), сдавать жилье туристам на срок более 30 дней, работать в мебельной сфере и выращивать саженцы. Минюст отметил, что отмена такого масштаба проводится впервые.
Реформа снижает бюрократическую нагрузку на бизнес, сокращает издержки и упрощает условия ведения предпринимательства. Устранение избыточных требований должно стимулировать экономическую активность, расширить возможности для малого бизнеса и повысить конкурентоспособность внутреннего рынка. Либерализация регулирования соответствует курсу на поддержку частного сектора и привлечение инвестиций.
- Отменено около 1600 требований, включая сертификацию для 1568 товарных позиций.
- ИП получают право импортировать товары без ограничения суммы.
- Разрешена сдача жилья туристам свыше 30 дней, а также деятельность в мебельной отрасли и выращивании саженцев.
- Минюст продолжает работу над дополнительными мерами по снижению бюрократии.
В конце ноября президент Шавкат Мирзиёев подписал указ о снижении регуляторной нагрузки, которым были аннулированы около 800 устаревших норм и актов. Глава государства также поручил подготовить проект по увеличению норм беспошлинного ввоза товаров для личных нужд. Новое постановление Кабмина становится следующим этапом реформы по масштабному пересмотру ограничений и созданию более благоприятной среды для бизнеса.