O‘zbekiston tadbirkorlar uchun 1600 dan ortiq talablardan voz kechmoqda
Hukumat biznesga yuklatilgan tartibga solish yukini kamaytirish uchun so‘nggi yillardagi eng yirik islohotni amalga oshirmoqda.
Vazirlar Mahkamasi tadbirkorlar uchun taxminan 1600 ta cheklov va majburiy talablarni bekor qilish to‘g‘risidagi qarorni ma’qulladi. Hujjat Lex.uz saytida e’lon qilindi.
1568 ta tovar pozisiyasi bo‘yicha muvofiqlik sertifikati bekor qilindi, yakka tartibdagi tadbirkorlar va turizm sohasi uchun qoidalar soddalashtirildi. Endilikda YTTlar tovarlarni cheklovsiz (ilgari — 5000 dollargacha) import qilishlari, sayyohlarga 30 kundan ortiq muddatga uy-joy ijaraga berishlari, mebelsozlik sohasida ishlashlari va ko‘chat yetishtirishlari mumkin bo‘ladi. Adliya vazirligining qayd etishicha, bunday ko‘lamdagi bekor qilish birinchi marta amalga oshirilmoqda.
Islohot biznesga byurokratik yukni kamaytiradi, xarajatlarni qisqartiradi va tadbirkorlik shartlarini soddalashtiradi. Ortiqcha talablarni bartaraf etish iqtisodiy faollikni rag‘batlantirishi, kichik biznes uchun imkoniyatlarni kengaytirishi va ichki bozorning raqobatbardoshligini oshirishi kerak. Tartibga solishni erkinlashtirish xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlash va investisiyalarni jalb qilish yo‘liga mos keladi.
• 1600 ga yaqin talablar, shu jumladan 1568 ta tovar pozisiyasini sertifikatlash bekor qilindi.
• YTTlar tovarlarni cheklanmagan miqdorda import qilish huquqiga ega bo‘ladi.
• Turistlarga uy-joylarni 30 kundan ortiq muddatga ijaraga berish, mebelsozlik va ko‘chatchilik faoliyatiga ruxsat berildi.
• Adliya vazirligi byurokratiyani kamaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar ustida ish olib bormoqda.
Noyabr oyi oxirida prezident Shavkat Mirziyoyev tartibga solish yukini kamaytirish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi, bu taxminan 800 ta eskirgan qoidalar va qonunlarni bekor qiladi. Davlat rahbari shuningdek, shaxsiy buyumlar uchun bojsiz import kvotalarini oshirish loyihasini ishlab chiqishni buyurdi. Ushbu yangi Vazirlar Mahkamasi qarori cheklovlarni keng ko‘lamda qayta ko‘rib chiqish va yanada qulay biznes muhitini yaratishga qaratilgan islohotning keyingi bosqichini belgilaydi.

The government is carrying out the largest reform in recent years to reduce the regulatory burden on businesses.
The Cabinet of Ministers approved a resolution that abolishes approximately 1,600 restrictions and mandatory requirements for entrepreneurs. The document is published on Lex.uz.
Conformity certification for 1568 commodity items has been canceled, and regulations for individual entrepreneurs and the tourism sector have been simplified. Individual entrepreneurs will now be able to import goods without a limit (previously — up to $5000), rent housing to tourists for a period of more than 30 days, work in the furniture industry, and grow seedlings. The Ministry of Justice noted that the cancellation of such a scale is being carried out for the first time.
The reform reduces the bureaucratic burden on businesses, lowers costs, and simplifies business conditions. Eliminating excessive demands should stimulate economic activity, expand opportunities for small businesses, and increase the competitiveness of the domestic market. The liberalization of regulation corresponds to the course towards supporting the private sector and attracting investments.
Numbers and facts
• About 1,600 requirements were canceled, including certification for 1,568 commodity items.
• Individual entrepreneurs receive the right to import goods without limiting the amount.
• It is permitted to lease housing to tourists for more than 30 days, as well as activities in the furniture industry and seedling cultivation.
• The Ministry of Justice continues to work on additional measures to reduce bureaucracy.
At the end of November, President Shavkat Mirziyoyev signed a decree on reducing the regulatory burden, which abolished about 800 outdated norms and acts. The Head of State also instructed to prepare a project to increase the rates of duty-free import of goods for personal needs. The Cabinet’s new resolution is the next stage of reforms aimed at large-scale revision of restrictions and creation of a more favorable business environment.