Nima uchun bu muhim:
Parvozlar chastotasi va geografiyasining sezilarli darajada oshirilishi transport bog‘liqligini kuchaytiradi, migratsiya oqimlari, turizm va ishbilarmonlik aloqalarini qo‘llab-quvvatlaydi. Bu mamlakatlar o‘rtasidagi aviaqatnovlarning so‘nggi yillardagi eng katta kengayishidir.
Nima hal qilindi:
- Toshkent — Moskva: har ikki tomondan haftasiga 50 tadan reys (jami 100 ta).
- Samarqand — Moskva: 23 tadan reys (jami 46 ta).
- Buxoro, Urganch, Farg‘ona, Namangan — Moskva: 14 tadan reys (jami 112 ta).
- Toshkent — Sankt-Peterburg, Krasnoyarsk, Sochi: 14 tadan reys (jami 42 ta).
- Termiz — Moskva: 10 tadan reys (jami 20 ta).
- Boshqa yo‘nalishlar: O‘zbekiston aeroportlari va Rossiya Federatsiyasining 80 aeroporti o‘rtasida haftasiga 7 ta reys — Rossiya aviakompaniyalari uchun 560 ta va O‘zbekiston aviakompaniyalari uchun 203 ta reys.
- Plyus: ikkala mamlakat aviakompaniyalari 5 tagacha shaharni o‘zlari tanlashi va “uchburchak” sxemasidan (tashuvchilar sonini cheklamasdan uchta punktni birlashtirish) foydalanishi mumkin.
Mohiyat:
Muzokaralar 21–22-iyul kunlari Moskvada 2024–2026-yillarga mo‘ljallangan transport hamkorligi rejasi doirasida bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning transport bo‘yicha kichik qo‘mitasining 6-yig‘ilishi yakunlari bo‘yicha tashkil etildi.

Узбекистан и Россия утроят число авиарейсов — до 1000 в неделю
По итогам переговоров в Москве авиационные власти договорились расширить маршруты и квоты на рейсы. Всего между странами будут выполняться более 1000 рейсов в неделю — против нынешних 310.
Существенное увеличение частоты и географии рейсов усилит транспортную связанность, поддержит миграционные потоки, туризм и деловые контакты. Это крупнейшее расширение авиасообщения между странами за последние годы.
Что решили:
• Ташкент — Москва: по 50 рейсов в неделю с каждой стороны (всего 100).
• Самарканд — Москва: по 23 рейса (всего 46).
• Бухара, Ургенч, Фергана, Наманган — Москва: по 14 рейсов (всего 112).
• Ташкент — Санкт-Петербург, Красноярск, Сочи: по 14 рейсов (всего 42).
• Термез — Москва: по 10 рейсов (всего 20).
• Прочие маршруты: по 7 рейсов в неделю между аэропортами Узбекистана и 80 аэропортами РФ — 560 рейсов для российских авиакомпаний и 203 — для узбекских.
• Плюс: авиакомпании обеих стран смогут сами выбирать до 5 городов и использовать схему «треугольника» (объединение трёх пунктов без ограничения количества перевозчиков).
Переговоры прошли 21–22 июля в Москве в рамках плана транспортного сотрудничества на 2024–2026 годы. Встреча была организована по итогам 6-го заседания подкомитета по транспорту Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.