O‘zbekistonning pul massasi 333,7 trln so‘mga yetdi, naqd pullar 22 foizga oshdi
Sentyabr oyida pul massasi keng ma’noda (M2) 9,4 trln so‘mga oshib, 333,7 trln so‘mni tashkil etdi. Yil boshidan buyon o‘sish 56,7 trln so‘mni tashkil etdi. Muomaladagi naqd pullar hajmi 65 trln so‘mdan oshib, yil boshidan 22 foizga ko‘paydi.
Pul massasining o‘sishi iqtisodiyotda kreditlashning kengayishi va likvidlikning oshishini aks ettiradi. Valyuta depozitlariga (+16 foiz) nisbatan so‘mdagi depozitlarning jadal o‘sishi (+9 oyda 34 foiz) dollarsizlanish va milliy valyutaga bo‘lgan ishonchning mustahkamlanishi tendensiyasini tasdiqlaydi.
• M2 pul massasi bir oyda 9,4 trln so‘mga, yil boshidan esa 56,7 trln so‘mga oshib, 333,7 trln so‘mga yetgan;
• Milliy valyutadagi pul massasi yil boshidan 50 trln so‘mga (+22,7 foiz) oshib, 270,1 trln so‘mni tashkil etdi;
• Muomaladagi naqd pullar yil boshidan 11,7 trln so‘mga (+22 foiz) o‘sib, 65 trln so‘mdan oshdi;
• Sentabr oyida so‘mdagi pul massasi 8,5 trln so‘mga, naqd pullar esa 3,3 trln so‘mga oshdi.
Depozitlar dinamikasi
• So‘mdagi talab qilib olinguncha depozitlar bir oyda 1,2 trln so‘mga oshib, 61,9 trln so‘mni tashkil etdi;
• Valyuta depozitlari 0,9 trln so‘mga oshib, 63,6 trln so‘mni tashkil etdi;
• Yil boshidan buyon milliy valyutadagi depozitlar 34 foizga, xorijiy valyutadagi depozitlar 16 foizga oshdi;
• Boshqa so‘mdagi depozitlar deyarli bir yarim baravarga (+47,5 trln so‘m) oshdi.
Pul massasining o‘sishi iqtisodiyotni kreditlashning kengayishi va mehnat muhojirlaridan pul o‘tkazmalarining ko‘payishi bilan bog‘liq. Markaziy bank iqtisodiy o‘sish sharoitida likvidlikni saqlab qolish siyosatini olib bormoqda.
So‘mdagi depozitlarning ildam o‘sishi so‘mning yil boshidan buyon 6,4 foizga mustahkamlanishi fonida aholi va tadbirkorlik subyektlarining milliy valyuta foydasiga moyilligi o‘zgarganini ko‘rsatadi. Naqd pulning 22 foizga oshishi mavsumiy omillar va iste’mol faolligining o‘sishi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.
M2 pul massasiga bank tizimidan tashqaridagi naqd pullar, shuningdek, xususiy sektor, uy xo‘jaliklari, davlat va moliya tashkilotlarining milliy va xorijiy valyutadagi talab qilib olinguncha depozitlari, jamg‘arma va muddatli omonatlari kiradi.

Денежная масса Узбекистана выросла до 333,7 трлн сумов, наличные увеличились на 22%
В сентябре денежная масса в широком смысле (М2) выросла на 9,4 трлн сумов, достигнув 333,7 трлн сумов. С начала года прирост составил 56,7 трлн сумов. Объем наличных денег в обращении превысил 65 трлн сумов, увеличившись на 22% с начала года.
Рост денежной массы отражает расширение кредитования и увеличение ликвидности в экономике. Опережающий рост депозитов в сумах (+34% за 9 месяцев) по сравнению с валютными (+16%) подтверждает тренд на дедолларизацию и укрепление доверия к национальной валюте.
• Денежная масса М2 выросла на 9,4 трлн сумов за месяц и на 56,7 трлн с начала года, достигнув 333,7 трлн сумов;
• Денежная масса в национальной валюте увеличилась на 50 трлн сумов (+22,7%) с начала года, до 270,1 трлн сумов;
• Наличные деньги в обращении выросли на 11,7 трлн сумов (+22%) с начала года, превысив 65 трлн сумов;
• За сентябрь денежная масса в сумах выросла на 8,5 трлн, наличные — на 3,3 трлн.
Динамика депозитов
• Депозиты до востребования в сумах выросли на 1,2 трлн сумов за месяц, до 61,9 трлн сумов;
• Валютные депозиты увеличились на 0,9 трлн сумов, до 63,6 трлн сумов;
• С начала года депозиты в национальной валюте выросли на 34%, в иностранной — на 16%;
• Другие депозиты в сумах выросли почти в полтора раза (+47,5 трлн сумов).
Рост денежной массы связан с расширением кредитования экономики и увеличением денежных переводов от трудовых мигрантов. Центробанк проводит политику поддержания ликвидности в условиях экономического роста.
Опережающий рост депозитов в сумах указывает на изменение предпочтений населения и бизнеса в пользу национальной валюты на фоне укрепления сума на 6,4% с начала года. Увеличение наличных денег на 22% может быть связано с сезонными факторами и ростом потребительской активности.
Денежная масса М2 включает наличные деньги вне банковской системы, а также депозиты до востребования, сберегательные и срочные вклады в национальной и иностранной валюте частного сектора, домохозяйств, государственных и финансовых организаций.