Loyiha barqaror transport aloqasini, aholining (3,8 million kishi) bozorlar, tibbiyot muassasalari va maktablarga kirishini ta’minlaydi, iqlim barqarorligi va yo‘llar xavfsizligini oshiradi.
- Rekonstruksiya Xorazmning 9 ta tumanidagi 16 ta uchastkani (188 km) va Qoraqalpog‘istonning 14 ta tumanidagi 23 ta uchastkani (328,1 km) qamrab oladi.
- Bosqichma-bosqich moliyalashtirish yondashuvi: birinchi transh — $71,1 mln, keyin — Qoraqalpog‘istondagi ishlar.
- Iqlimga chidamli yechimlar va raqamli monitoring vositalarini integratsiya qilish ko‘zda tutilgan.
Loyiha hukumatning mintaqaviy rivojlanish va iqlim barqarorligi strategiyasiga mos keladi. OIIB allaqachon O‘zbekiston bilan transport va energetika infratuzilmasi sohasida hamkorlik qilmoqda.

Азиатский банк одобрил $173,4 млн на модернизацию дорог на западе Узбекистана
Азиатский банк инфраструктурных инвестиций одобрил финансирование на реконструкцию 516,1 км местных дорог в Каракалпакстане и Хорезмской области.
Проект обеспечит устойчивую транспортную связь, доступ жителей (3,8 млн человек) к рынкам, медучреждениям и школам, повысит климатическую устойчивость и безопасность дорог.
• Реконструкция охватит 16 участков (188 км) в 9 районах Хорезма и 23 участка (328,1 км) в 14 районах Каракалпакстана.
• Подход поэтапного финансирования: первый транш — $71,1 млн, далее — работы в Каракалпакстане.
• Предусмотрена интеграция климатоустойчивых решений и цифровых инструментов мониторинга.
Проект соответствует стратегии правительства по региональному развитию и климатической устойчивости. AIIB уже сотрудничает с Узбекистаном в транспортной и энергетической инфраструктуре.